ro
Știri mondialeDespre noi

Revenirea palpitantă a pinguinilor din Pittsburgh menține vii visele playoff-ului

Informațiile din acest articol au fost verificate din mai multe surse. Acum oricine îl poate citi deoarece am folosit AI pentru a-l traduce în limba română.
Pinguinii din Pittsburgh au orchestrat o revenire palpitantă împotriva New Jersey Devils marți seara, cu Sidney Crosby și Evgeni Malkin preluând frâiele. În ciuda unui deficit de 3-1 după două reprize, pinguinii au marcat cinci goluri în a treia repriză pentru a asigura o victorie cu 6-3.

Crosby și Malkin: Duo-ul dinamic

Crosby și Malkin au marcat fiecare pucul de două ori în repriza a treia decisivă, demonstrându-și experiența și conducerea în ralierea echipei lor la o victorie surpriză. Această victorie, după o victorie cu 5-2 asupra New York Rangers în seara precedentă, îi pune pe pinguini la un confortabil 4-0-2 în ultimele șase meciuri. Victoria a menținut în viață visele pinguinilor din playoff, în timp ce se află în urma Washington Capitals cu doar trei puncte pentru al doilea loc de wild card în Conferința de Est. Cu doar șapte meciuri rămase în sezonul regulat, fiecare punct este crucial pentru Pittsburgh în căutarea unui loc de playoff.

Antrenorul din Pittsburgh laudă rezistența echipei

Antrenorul lui Pittsburgh, Mike Sullivan, a lăudat tenacitatea echipei sale, recunoscând că, deși nu au avut cea mai bună performanță, au găsit o modalitate de a triumfa. "Am crezut că a fost un efort curajos din partea băieților noștri", a spus Sullivan. "Le acord jucătorilor noștri mult credit. Ne-am agățat acolo și am săpat." Revenirea pinguinilor a fost aprinsă de golul puternic al lui Crosby la începutul celei de-a treia reprize, urmat de golul deviat al lui Malkin pentru a egala la 3-3. Rickard Rakell i-a dat apoi lui Pittsburgh conducerea, iar Malkin a marcat încă două goluri pentru a-și asigura victoria. Performanța lui Malkin a fost deosebit de remarcabilă, toate cele trei puncte ale sale venind în repriza a treia.

Diavolii au plecat dezamăgiți după ce au predat plumbul

Cu toate acestea, Diavolii au rămas descurajați după ce au irosit un avantaj de două goluri. Antrenorul New Jersey, Travis Green, a recunoscut performanța puternică a echipei sale în primele două reprize, dar s-a plâns de greșelile lor în cea de-a treia. "Este regretabil cu cât de bine am jucat în primele două reprize", a spus Green. Revenirea pinguinilor a evidențiat rezistența și determinarea lor, deoarece au refuzat să lase un deficit să-i descurajeze. Victoria nu numai că le menține vii speranțele în playoff, ci servește și ca o dovadă a capacității echipei de a se ridica la înălțimea ocaziei atunci când contează cel mai mult.

Împingerea playoff-ului în plină desfășurare

Pe măsură ce sezonul regulat se apropie de sfârșit, pinguinii trebuie să-și mențină jocul solid și să profite de fiecare ocazie pentru a-și asigura un loc de playoff. Cu Crosby și Malkin la cârmă, Pittsburgh este gata să facă un impuls la sfârșitul sezonului și să facă ravagii în playoff. Revenirea impresionantă a pinguinilor din Pittsburgh împotriva New Jersey Devils și-a demonstrat rezistența și determinarea. Conduși de Sidney Crosby și Evgeni Malkin, pinguinii au marcat cinci goluri în repriza a treia pentru a-și asigura o victorie foarte importantă. Cu speranțele lor de playoff încă pe linia de plutire, Pittsburgh va urmări să se bazeze pe acest impuls pentru o împingere în playoff la sfârșitul sezonului.