da
Verden nyhederOm os
Verden nyhederOm os

Afsløring af den flygtige boble: En fusion af kunst og arkitektur

Denne nyhedsartikel er blevet verificeret af flere seperate kilder. Vi har gjort det let for alle at læse ved at bruge AI til at oversætte den til dansk.
I et betagende ægteskab mellem design og kunst er en installation kendt som Ephemeral Bubble blevet skabt til Echigo-Tsumari Art Triennale i Japan. Denne forbigående struktur er genialt designet til at efterligne en boble, der sprænges af et århundrede gammelt træhus, og skaber derved en dialog med det ældgamle japanske landskab. Installationen, der er konstrueret ved hjælp af en PVC-membran, er knyttet til det ærværdige hus ved navn China House Huayuan, der fungerer som et udstillingsvindue for kinesisk kunst og kultur.

Inspireret af naturen: Designet af den flygtige boble

Ephemeral Bubbles design henter inspiration fra naturen og viser dens biomorfe form og flydende former. Det stræber efter at etablere et legende og interaktivt rum, der fremmer åndelig og følelsesmæssig udforskning. Inden for boblen kan besøgende opleve en følelse af ekspansivitet og ubegrænset rum, hvilket gør den velegnet til forestillinger, ceremonier og andre begivenheder. Boblen, der er oplyst om aftenen, skaber en lanternelignende effekt, der giver en blød og drømmeagtig atmosfære.

Skræddersyet til at afspejle: Installationens visuelle oplevelse

Installationen spejler landskabets omgivende farver og former og skaber en unik visuel oplevelse. De slørede vægge giver mulighed for et delvist udsyn til ydersiden, hvilket forstærker følelsen af mystik og fortryllelse. Målet var at skabe en atmosfære af "blødt lys", der fremkalder en drømmeagtig kvalitet.

Revitalisering af det gamle: Et nyt liv for det historiske hus

Et centralt mål med den flygtige boble er at forny det historiske træhus og puste nyt liv i det. Ved at fusionere virtuelle og håndgribelige elementer og integrere det gamle med det nye, opnås en fusion, der revitaliserer den gamle bygning. Installationen fungerer som et symbol på kulturel vitalitet og fungerer som en bro mellem det kinesiske og japanske kunstnermiljø.

Echigo-Tsumari Art Triennale: Et kunstmuseum uden tag

Echigo-Tsumari Art Triennale, hvor den flygtige boble vises, har titlen for verdens største internationale udendørs kunstfestival. Det samler kunstnere fra hele verden for at skabe kunst til udstillingen. I løbet af de sidste 25 år har festivalen samlet over 230 permanente værker, hvilket har givet den tilnavnet "et kunstmuseum uden tag". The Ephemeral Bubble føjer sig til denne samling af unikke og fordybende kunstoplevelser.

Banebrydende design: MAD Architects' innovative tilgang

Tegnestuen, der er kendt for deres innovative og visionære designs, der fusionerer kunst, arkitektur og natur, har tidligere arbejdet på projekter som Tunnel of Light, en minimalistisk struktur, der kombinerer naturlige elementer og spiritualitet, og et "kløverlignende" konferencecenter i Beijing med et bølget tag.

Udfordring af opfattelser: Virkningen af den flygtige boble

Ephemeral Bubble-installationen er virkelig et vidnesbyrd om designets kraft til at skabe engagerende og transformative rum. Ved at opmuntre besøgende til at udforske og interagere med deres omgivelser fremmer det en følelse af undren og forbindelse til den naturlige verden. Sådanne installationer flytter grænser og udfordrer vores opfattelse af rum og design.

Fængslende og fordybende: Den flygtige bobleoplevelse

The Ephemeral Bubble af MAD Architects er uden tvivl en fængslende installation, der blander kunst, arkitektur og natur. Dens biomorfe design og interaktive rum skaber en unik og fordybende oplevelse for besøgende. Ved at revitalisere et århundrede gammelt træhus og bygge bro mellem kinesisk og japansk kunst puster det nyt liv i den gamle bygning og understreger vigtigheden af engagement i design. Mens Echigo-Tsumari Art Triennale fortsætter med at inspirere og skubbe grænser, vil installationer som Ephemeral Bubble virkelig efterlade et varigt indtryk på besøgende og fortsætte med at forme fremtiden for kunst og arkitektur.
Del historien
Link kopieret
Del historien
Link kopieret
footer-our-mission
Many.News er mere end blot et nyhedswebsted. Det er et banebrydende venture dedikeret til at udnytte kraften i kunstig intelligens til at demokratisere information. Vores mål er at styrke mennesker over hele verden ved at oversætte opdaterede nyhedshistorier til flere sprog og sikre tilgængelighed og forståelse for alle, uanset deres modersmål.
footer-linksTitle
Ⓒ 2023 News | All Rights Reserved